„Lepiej zdążyć niż się spóźnić”

 

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi a dokładnie miesiącem świadomości tej groźnej dla życia choroby. Już w Starożytnej Grecji Amazonki zachwycały swoją odwagą i chęcią walki o siebie.

W czasach nowożytnych, idea walki o siebie pokazuje, że choroba nie czyni je gorszymi.  W połowie lat 80 ubiegłego wieku idea ta zrodziła się w Stanach Zjednoczonych,  a z czasem rozpowszechniła się na całym świecie. Niewiele lat później  bo na początku lat 90 ruch ten dotarł do Polski. Z pewnością pomogła w tym Różowa Wstążka, która stała się symbolem tej świadomości.

Co roku Gnieźnieńskie Amazonki organizują Marsz Dla Zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak ważna jest profilaktyka zdrowia a w szczególności profilaktyka raka piersi. Zachęcanie kobiet do regularnych badań, popularyzowanie wiedzy o raku piersi oraz okazywanie wsparcia w walce z chorobami nowotworowymi to zasadnicze cele, które mają  uświadomić wagę problemu.

Kolejny, bo dwunasty już rok, młodzież CENTRUM wraz z nauczycielami spotkała się na wspólnym Marszu Gnieźnieńskich Amazonek, który przeszedł ulicami miasta. Następnie w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie odbyło się spotkanie uczestników Marszu. W ramach popularyzacji wiedzy dotyczącej chorób nowotworowych w aspekcie wielowymiarowym nauczyciel Centrum Pani Gabriela Giszczyńska-Marciniak przedstawiła temat „Psychologiczne aspekty bólu”.  Odbyły się również warsztaty samobadania piersi przeprowadzone przez nauczyciela Centrum Panią Barbarę Kafel.

Spotkanie odbyło się w atmosferze życzliwości i serdeczności.