Grudzień to czas kolędowania. Kolędowanie to nie tylko śpiewanie pieśni o Bożym Narodzeniu, ale to mająca odległą tradycję forma składania życzeń noworocznych. W dniu 11 grudnia 2018 roku młodzież zamieszkująca w Internacie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie przygotowała przedstawienie, w którym zaprezentowała opowieści wigilijne sięgające od czasów zaborów do współczesności.
Były wspomnienia Wigilii wielkich Polaków z czasów zaborów, w których przewijała się olbrzymia tęsknota za wolną Ojczyzną. Były wspomnienia pierwszych Wigilii w wolnej Ojczyźnie – biedne, ale z olbrzymią nadzieją na przyszłość, wspomnienia Wigilii zesłańców na Syberię, smutne i ubogie Wigilie wojenne, pełne niepokoju Wigilie stanu wojennego i współczesne w wolnej Polsce. Goście uroczystości opowiadali swoje historie związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Mieszkający w Internacie studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pochodzący z Portugalii opowiadali o tradycjach świątecznych w swoim kraju. Mieszkanka Ukrainy dzieliła się informacjami o świętach obchodzonych w kulturze Prawosławia, a dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury wspominał Wigilię i Święta Bożego Narodzenia spędzone w Izraelu. Wszystkie opowieści przeplatane były pięknymi polskimi kolędami, które każdy zna od dziecka. Kolędowaniu towarzyszył kolor biało-czerwony, a więc ubrana w kolory białe i czerwone choinka, biało-czerwone rozetki przypięte na piersiach i treści, które przypominają co znaczą słowa NIEPODLEGŁOŚĆ, WOLNOŚĆ, OJCZYZNA.
Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą szczególnie uroczyste ze względu na trwające obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości.