Z inicjatywy Samorządu Województwa Wielkopolskiego od pięciu lat realizowany jest program „To co nas łączy – Polska”. W dniach od 30 czerwca – 7 lipca 2019 roku gościliśmy grupę 40 osób pochodzenia polskiego, którzy na stałe zamieszkują na Białorusi i Ukrainie. W tym samym czasie 40 osobowa grupa dzieci i młodzieży przebywała na terenie Ośrodka Szkoleniowo – Żeglarskiego Chorągwi Wielkopolskiej ZHP w Kiekrzu uczestnicząc w zajęciach rekreacyjno – edukacyjnych, sportowych oraz wycieczkach Szlakiem Piastowskim. Goście odwiedzający Wielkopolskę pochodzą z różnych miejscowości: Lwów, Strzelczyska, Krysowice, Wolica, Stryj, Siemianówka, Kołomyja, Iwano-Frankiwsk, Mozyrz, Mińska, Borysów, Stołpce, Kroszyn, Nowogródek, Smorgoń, Kiemieliszki, Wołkowysk. Najważniejszym celem programu jest integracja i wymiana międzykulturowa młodzieży i osób dorosłych środowisk polonijnych poprzez prezentowanie historii, tradycji i kultury Rzeczypospolitej jako kraju wielu narodów. Zaproszenie gości z Białorusi i Ukrainy było również ważną formą docenienia wysiłków organizacji polonijnych na rzecz zachowania polskiego szkolnictwa, kultywowania polskich tradycji i zwyczajów oraz sprawowania opieki nad miejscami pamięci narodowej. Zaproszonych gości powitała Pani Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Pani Janina Golik – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Czesław Kruczek - Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Pani Jolanta Kamzela-Czub – Naczelnik Wydziału organizacji Nadzoru Placówek Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Uroczyste powitanie gości z Białorusi i Ukrainy odbyło się w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Honory gospodarza uroczystości pełniła Pani Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. „W imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego składam serdeczne podziękowania na ręce wszystkich działaczy Związku Polaków na Białorusi oraz działaczy organizacji zrzeszających środowiska polonijne na terenie Ukrainy. Szczególnie w Wielkopolsce doceniamy Wasze wysiłki na rzecz zachowania polskiego szkolnictwa jak i sprawowania opieki nad miejscami pamięci narodowej. Jestem wdzięczna za dbałość o dobre imię naszego kraju na świecie oraz przywiązanie do polskich tradycji i zwyczajów” – mówiła Pani Marzena Wodzińska witając zebranych gości. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół harcerski „Wartaki”

W programie pobytu gości z Białorusi i Ukrainy znalazły się koncerty muzyki klasycznej i piosenki z repertuaru Anny German przygotowane przez Fundację Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego EUROPEJCZYK, wspólne biesiadowanie przy ognisku nad Jeziorem Kierskim – program muzyczny przygotował zespół harcerski „Frygi”, który zainspirował gości z Białorusi i Ukrainy do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. Był to czas patriotycznych wzruszeń oraz integracji pokoleniowej i kulturowej. Odbyły się zajęcia  integracyjne podczas których uczestnicy doskonalili umiejętność posługiwania się językiem polskim. Uczestniczyli w warsztatach terapii zajęciowej wykonując prace w czterech różnych technikach. Zwiedzali najważniejsze zabytki Gniezna i Poznania. Uczestniczyli w wycieczce do Solanek Uzdrowisko Inowrocław – zwiedzili Park Solankowy z tężniami solankowymi i pijalnią wód oraz palmiarnię. Zwiedzili Trzemeszyńską Bazylikę, która uznawana jest za perłę późnego baroku w Wielkopolsce oraz Kościół św. Mikołaja w Gąsawie – kościół drewniany, modrzewiowy, zrębowo-szkieletowy zbudowany w XVII wieku. Zwiedzili Zamek w Kórniku z wieloma unikatowymi eksponatami – między innymi meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra, militaria, zbiory bibliofilskie. Odbyli spacer w Arboretum, gdzie na powierzchni 50 ha znajdują się unikatowe drzewa i krzewy – między innymi kilkusetletnie lipy, buki, dęby, brzozy, jabłonie, wiśnie, okazy egzotycznych magnolii drzewiastych, jodeł oraz krzewy ozdobne tj. lilaki, forsycje, tawułki, azalie, różaneczniki. Odwiedzili gród w Biskupinie, który zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Znajduje się tutaj również muzeum, które zawiera eksponaty z wykopalisk. W ramach odbywających się Dni Gniezna goście mieli możliwość uczestniczenia w  koncertach Michała Szpaka i Ani Dąbrowskiej.