W dniu 21 marca 2019 roku w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filia w Gnieźnie odbyło się spotkanie pod hasłem „Naturalnie na wiosnę”. Organizatorami spotkania była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie, Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie oraz Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie. W pierwszej części spotkania Pani Grażyna Bernaciak – Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Koło w Gnieźnie przedstawiła jakie zagrożenia dotykają naszą planetę i w jaki sposób każdy z nas może o nią dbać (segregacja odpadów, oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym, oszczędzanie energii elektrycznej, korzystanie z transportu publicznego, zakup produktów zawierających ekologiczne opakowania, zakup produktów ekologicznych=z atestem ekologicznym, zbiórka makulatury, ograniczenie zakupów do produktów rzeczywiście potrzebnych, środki czyszczące używane w domu powinny być przyjazne dla Ziemi, torby wielokrotnego użytku, sadzenie drzew itp.). Pani Marzena Dyc –Rewers – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przypomniała o konieczności i zasadach segregacji odpadów.
W drugiej części spotkania uczniowie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie kierunku Technik farmaceutyczny przygotowali warsztaty, podczas których wytwarzane były naturalne kosmetyki do twarzy i ciała (peeling i maseczki, pasta do zębów) z ogólnodostępnych produktów tj. kawa, oliwa, miód, cynamon, aromat migdałowy, cytryna, pomarańcze, kiwi, banany, płatki owsiane, mięta, marchew, jajka, jogurt itp. Każdy z uczestników warsztatów miał możliwość wytworzenia kosmetyków samodzielnie. Dla wszystkich zainteresowanych zostały przygotowane informacje z przepisami wykonania maseczek i peelingów.
Trzecia część spotkania to wykład Pani Marii Gnybek o Feng Shui (dosłownie wiatr i woda) – starochińska praktyka planowania przestrzeni w celu zachowania zgodności ze środowiskiem naturalnym. Podstawowe zasady Feng Shui to: zasada pięciu żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal, woda), siatka bagua (każda z jej ośmiu części przedstawia inną dziedzinę życia – kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie) oraz zasada yin i yang (zaciemniona i nasłoneczniona strona życia).
Ten niekonwencjonalny sposób powitania pierwszego dnia wiosny spotkał się z zainteresowaniem zarówno osób dorosłych jak i młodzieży.